Ungecentrum

Om organisering, roller og fælles faglig retning

Hvordan bliver Ungeløftet organiseret og forankret i Køge Kommune?

Ungeløftet skal forankres i hele Ungecentrum og være en del af den samlede indsats for unge. Det er ikke en ny afdeling eller en særskilt indsats, som unge skal henvises til.

I opstartsfasen er der medarbejdere, som bruger en del af deres tid på at udvikle samarbejder, samle erfaringer og understøtte, at Ungeløftets principper bliver omsat i praksis.

Der arbejdes samtidig med særlige faglige funktioner og indsatser, som skal understøtte arbejdet med Ungeløftet. Funktionerne skal både kunne arbejde tæt med relevante unge og bidrage med faglig sparring, videndeling og udvikling af praksis på tværs af Ungecentrum.

Formålet er at skabe et bæredygtigt fundament, så viden, samarbejder og relevante faglige greb bliver forankret i organisationen og kan fortsætte som en del af den almindelige ungeindsats.

Ansvaret for den enkelte ungs forløb ligger fortsat hos den relevante medarbejder og afdeling. Ungeløftet ændrer derfor ikke ved, hvem der har ansvaret for den unge, men skal styrke de muligheder og faglige greb, der kan bringes i spil omkring den unge.

Hvordan skal jeg få tid til Ungeløftet ved siden af mine andre opgaver?

Ungeløftet skal ikke være et projekt ved siden af den almindelige drift, men en del af den måde, vi arbejder med de unge på.

Det betyder, at flere af de greb, vi allerede bruger, skal tænkes ind med en tydeligere fælles retning. Samtidig er det vigtigt, at vi løbende følger, hvordan opgaverne påvirker hverdagen, og hvor der er behov for prioritering, støtte eller justering.

Ungeløftet lykkes ikke ved, at den enkelte medarbejder løber hurtigere, men ved at vi bruger vores samlede muligheder mere målrettet omkring de unge.

Hvordan indgår IPS i Ungecentrum?

IPS indgår som et fagligt afsæt i arbejdet med Ungeløftet. Principperne understøtter blandt andet fokus på den unges egne ønsker, tidligt fokus på job eller uddannelse, tæt og vedholdende støtte samt samarbejde med virksomheder.

IPS skal ikke forstås som en ny særskilt organisering af hele Ungecentrum. De relevante principper skal bruges dér, hvor de giver mening i den konkrete indsats og inden for de forskellige medarbejderes roller og ansvar.

Skal vi have 100 procent IPS-konsulenter i Ungecentrum?

Nej. Alle medarbejdere i Ungecentrum skal ikke være IPS-konsulenter.

IPS-principperne skal bidrage til den fælles faglige retning i Ungeløftet, mens særlige funktioner kan arbejde mere målrettet med IPS i relevante forløb.

Det betyder ikke, at alle medarbejdere skal arbejde i en fuld IPS-funktion, eller at alle roller bliver ens. Medarbejderne har fortsat forskellige opgaver og faglige funktioner inden for den samlede ungeindsats.

Hvorfor har alle medarbejdere i Ungecentrum været på IPS-kursus?

Alle medarbejdere har været på IPS-kursus for at få et fælles fagligt afsæt for arbejdet med Ungeløftet.

Kurset har givet kendskab til principper, der kan understøtte arbejdet med blandt andet den unges egne ønsker, fokus på job og uddannelse, vedholdende støtte og samarbejde med virksomheder.

Kurset betyder ikke, at alle medarbejdere skal arbejde som IPS-konsulenter. Det skal bidrage til en fælles forståelse og retning på tværs af Ungecentrum.

Hvordan sikrer vi, at retningen og principperne omsættes i praksis?

Retningen bliver kun til praksis, når den bruges i de konkrete vurderinger og valg, vi træffer sammen med de unge.

Det kræver, at vi løbende deler erfaringer, følger op på udviklingen og bruger vores forskellige fagligheder ind i en fælles retning. Målet er ikke, at alle forløb skal være ens, men at unge møder en indsats, hvor retningen er tydelig, og mulighederne bringes relevant i spil.